Asfa Talks – Salah Comes First

Our high school students started to present our religion in English this year. We aimed to explain salah, wudu or other pillars not only in Turkish but also in English. The students were very excited while they were talking about this important subject that they knew well.They decided to continue this Project also in these condterm.

One of our students İrem Baş:

I think the projects done by student sare really helpful for usto start praying salah. It’s also very social because the students have the chance to interact with other students while they’re entering competitions and presenting their projects.

 

Lise öğrencilerimiz bu dönem dinimizi İngilizce olarak sunmaya başladılar. Namazı, abdesti ve diğer temelleri sadece Türkçe değil aynı zamanda İngilizce anlatmayı amaçladık. Öğrenciler bu önemli konuyu anlatırken çok heyecanlıydılar. İkinci dönemde de bu projeye devam etmeye karar verdiler.

Öğrencilerimizden İrem Baş:

Öğrencilerin hazırladığı bu projeler namaza başlamamız için çok yardımcı oldu. Ayrıca sosyal bir proje oldu çünkü öğrenciler projelerini sunarken diğer öğrencilerle iletişime geçmeleri fırsatına sahip oldular.