Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet  GÖRMEZ ile
“Önce Namaz” Hakkında Yapılan Röportajımız

Sayın Başkanım; Asfa Ferda Koleji olarak “Önce Namaz” konulu bir proje başlatmış bulunmaktayız. Amacımız arkadaşlarımıza namazı sevdirmek, namaz kılanlara da güzel namaz kılma bilinci kazandırmaktır. Bu konuda sizin de görüşlerini almak istiyoruz.

– Böyle güzel proje ve güzel bir amaç için bir araya gelerek yaptığınız çalışmalardan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Namaz, dinimizin en önemli ibadetlerindendir. Sevgili Peygamberimizin (sas) ifadesiyle dinin direğidir. Günde beş kez bizi Rabbimizle buluşturan, adeta bize miracı yaşatan, bizi arındıran, temizleyen, kötülüklerden alıkoyan, ahlakımızı güzelleştiren bir ibadettir.

– Diyanet İşleri Başkanlığı olarak insanlarımıza namazı sevdirmek, namaza özendirmek için ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz? Biraz bahsedebilir misiniz?

Başkanlığımızın temel görevi, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmektir. 

– Cami hizmetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Camileri hayatın merkezine taşımaya çalışıyoruz. Ülke genelinde cami derslerine, cami programlarına ayrı bir önem veriyoruz. Şehirlerimizin manevi hayatını canlandırmak amacıyla camilerimizde sabah namazı buluşmaları düzenliyoruz. Vaaz, irşat ve hutbelerimizde namaz ibadetini anlatıyoruz. Din İşleri Yüksek Kurulumuz vasıtasıyla namazın fıkhi boyutu konusunda halkımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Ramazan aylarında teravih namazlarında ve diğer zamanlarda camiye gelen çocukların namazı sevmeleri ve bu ibadete alışmaları için cami cemaatinin çocuklara karşı hoşgörülü ve sevecen olmalarını istiyoruz.

– “Dinimi Öğreniyorum”, “İbadetlerimi Öğreniyorum”, “Cemil Dede Namaz Dualarını Anlatıyor”, “Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor”, “Ezanı Anlamak”, “Namaz İlmihali” gibi yeni yayınlarımızı halkımızın istifadesine sunduk. “Namazı Anlamak” adlı eserimiz de tamamlanmak üzere. Yakın zamanda bu eserimizi de halkımızla buluşturacağız. Hem eğitim-öğretim döneminde hem de yaz aylarında düzenlediğimiz Kur’an kurslarımızda takip ettiğimiz programlarla ve Dinimizi Öğreniyoruz serisi ile bu konuda bir bilinç ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. 2011 yılı Camiler Haftasında “Cami-Çocuk Buluşması” kampanyası düzenledik. Bu kampanya ile çocuklarımızı camilerle buluşturabilmeyi, din görevlilerimizle tanıştırabilmeyi, camileri bütün yönleriyle tanıtabilmeyi hedefledik. 2012 yılı Camiler Haftasında “Engelsiz Cami, Engelsiz İbadet” kampanyasını yürüttük. Bununla her il ve ilçemizde en az bir camimizin bütün engelli gruplarını dikkate alarak yeniden düzenlenmesi yönünde çalışmalar başlattık. 2013 yılı Camiler Haftasında “Cami, Kadın ve Aile” konusunu gündeme getirdik. Ailece halkımızı camilere davet ettik. Ayrıca camilerdeki kadın mekânlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar başlattık. Hanım kardeşlerimizin camilerde rahatça ibadet edebilmelerini, cemaate iştirak edebilmelerini teşvik ediyoruz. Bu sene içinde camiler genelgesi yayınladık. Bu genelge ile camilerin gün boyu açık tutulmasını gaye edindik. Bütün bu çalışmalarımızla camileri ve dolayısıyla namaz ibadetini sevdirmeye çalışıyoruz. Ben tekrar bu çok önemli çalışmalarınızdan ötürü sizleri tebrik ediyor, sizlere teşekkür ediyorum. 

Muhterem Başkanım, Biz de size çok değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.